Yazılım

Yapay zekâ motoru TVR+

Yüksek Zafer Oranı ve Tamamen Türk Mühendisliğinin Bir Mahsulü, suni akıl motoru TVR+, sesi yüksek zafer oranıyla yazıya dönüştürerek dikkatleri üzerine sürüklüyor

Suni Zihne Uzanan Telekomünikasyon Yolculuğu

Her senenin 17 Mayıs’ında tüm dünyada kutlanan “Dünya Telekomünikasyon Günü” bu sene temasını “Herkes İçin bilişim ve Telekomünikasyon: Dijital Hudutları Aşmak İçin İnsanı Kuvvetlendirme” olarak tanımladı.

Haberleşme ve bağlantı vasıtaları, suni akıl ve “ınternet of things” gibi kavramlarla anlamlandırılan başkalaşımlar neticeyi insan hayatının değişmez ve bırakılamaz bir parçası haline gelmeye başladı. Telgraftan suni akıl uygulamalarına uzanan bu yolculukta,başkalaşım dinçlerini tutan işletmeler geliştirdikleri teknolojik saldırılarla birlikte sektörlerine ışık yakalayıp doğrultu vermeye devam ediyor.

Teknoloji ve bilim dünyasının, içinde bulunduğumuz yarıyıl haysiyetiyle paralel olarak gelişim göstermesi, müesseselerin ve sektörlerin teknolojik saldırılarını da doğrudan etkilemiş olarak görünüyor. 65 senelik bilgi birikimi ve deneyimiyle medya takip sektörüne bir hayli yenilik kazandıran Ajans Press, bu kere de sektöre suni aklı entegre eden işletme olarak karşımıza çıkıyor.Alt yapısı tamamen Türkçe dil bilgisi kaidelerine göre dizayn edilen ve esas algoritması kurulurken Türk dil bilimcilerle çalışılmış, toplamda 1 milyar kelimeden daha fazla kelime öğretilen suni akıl motoru TVR+, sesi yüksek zafer oranıyla yazıya dönüştürerek dikkatleri üzerine sürüklüyor.

 

Yüksek Zafer Oranı ve Tamamen Türk Mühendisliğinin Bir Mahsulü

Televizyon ve radyo takibinde suni zihin kullanımını devreye alan Ajans Press, “Triphone Based Recognition” Trifon Esasli Tasvire algoritmalarını baz alıyor. Derin bilme ve asap ağlarına dayalı bu “ses tasvire” yazılımı, dijital video ve ses dosyalarından Youtube url’lerine kadar tüm televizyon ve radyo kayıtlarının deşifrelerini artık saniyeler içerisinde yüzde 100’e yakın zafer oranıyla tüm kullanıcılarına sunuyor. Sektör içerisinde bu segmentte muhtelif yazılımlar bulunuyor ancak TVR+’ı bu yazılımlardan ayıran en büyük özellik yüksek zafer oranı ve Türkçe dil bilgisi kaidelerine göre dizayn edilmesi. Zafer oranının bu denli yüksek olması, tek bir suni akıl metodolojisi yerine, birden fazla algoritmayı bir arada kullanmasından kaynaklanıyor.

 

Suni akıl motoru TVR+’ın kelime havuzu tüm alıcılara sarih hale getirildi. Tanıtılması ve öğretilmesi istenen kelimeler bu transparan havuz sayesinde alıcılar tarafından fertsel olarak yapılabilmekle birlikte arz yönünde de zorunlu operasyonlar sağlanmaktadır. Genetik algoritması sayesinde “İETT, Türkiye Büyük Millet Meclisi, İBB” gibi kısaltmaları ya da “L’Oreal, Donald Trump, Vladimir Putin” gibi yabancı orijinli sözcüklerin sisteme öğretilebilmesi ve öteki tüm kelime öğretimlerine sarih olması ise yazılımın en dikkat çekici özellikleri arasında yer alıyor. Ayrıca sistem bilme esaslı olduğu için eskiki deşifrelerde karşılaşılan minimal kusurlar, sisteme öğretildiği takdirde bir daha aynı yanılgının tekerrürü yaşanmıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı
Araç çubuğuna atla