Hayatımızdaki Teknoloji

250 Bin Yıllık Dişler Üzerinde Yapılan Bir Analiz, Neandertallere Dair Yeni Balakalar Sunuyor

Bilim insanları, iki neandertal üzerinde yaptıkları analizler neticesinde binlerce sene evvel yaşanmış ve tarihin en daha önceki demir maruziyeti olarak anılacak bir bulgu reelleştirdiler.

Bir grup bilim insanının Science Advances mecmuasında yayınlanan yazısında, iki neandertal çocuğun dişleri üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen bilgiler yayınlandı. Dişler, aradan geçen binlerce yıla karşın, insan yaşamına dair ehemmiyetli bilgiler veren işaretlerle dolu ve bilim insanları da bu işaretleri değerlendirerek oldukça ehemmiyetli bilgiler elde etti.

Neandertallerden birinin ergenlik çağında bir çocuk, ötekisinin ise genç erişkinliğe yeni ulaşmış bir fert olduğu düşünülüyor. Fransa’da hakikatleştirilen arkeolojik kazılar esnasında ortaya çıkan 250 bin yıllık dişlerin ilk ortaya koyduğu ise uzun buzul çağı kışlarının neandertallerin sıhhatleri üzerinde büyük bir tesiri olduğu bilgisi oldu.

Ancak araştırmada en çok dikkat sürükleyen mevzu, bulunan dişlerdeki izlerin ilk demir maruziyetine işaret etmesi. Araştırma takımı, dişler üzerinde yapılan ayrıntılı analizler neticesinde; baryum, oksijen ve mermi seviyelerini ölçerek neandertallerin hangi kimyevilere maruz kaldıklarını, hangi abuhava şartlarında ne gibi yiyeceklerle beslendiklerini ortaya çıkardı. Aynı zamanda dişler neandertallerin emzirme alışkanlıklarına dair de ehemmiyetli bilgiler verdi.

Bulunan dişler sayesinde, çocukların çok genç yaşta vasati 3-6 yaşları arasında yoğun ölçüde demire maruz kaldığı tespit edildi. Takımın şimdi yanıtını aradığı sual ise bu demir maruziyetinin nasıl oluşmuş olabileceği. Aynı biçimde takım bu maruziyetin, neandertallerin sıhhati üzerinde bütün olarak nasıl mahlukatını da öğrenmiyor ancak bölgede elde edilecek yeni kaynakların araştırmanın ilerlemesine destek edeceği düşünülüyor.

Araştırma takımı, geçmişten gelecek bu bilginin, yeni delillerle desteklenmesi ve ortaya net bilgiler çıkarması gidişatında günümüz insanına dair pek çok suale cevap olabileceği görüşüde ve mevzuyla alakalı çalışmalar da devam ediyor. 

Kaynak : https://gizmodo.com/analysis-of-neanderthal-teeth-reveals-unexpected-exposu-1830103965

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı
Araç çubuğuna atla