Mobil

WhatsApp’ın Genel Müdür Destekçisi, reklamların uygulamaya geleceğini doğruladı

2017’nin Eylül ayında, WhatsApp‘a reklam gelme ihtimalinin ortadan kalkmadığı bilgisini sizlerle paylaşmıştık. Habere göre Facebook’un yazılımında WhatsApp için reklamların faal edileceğini belirten kodlar ortaya çıkmıştı. Bir yıldır devam eden dedikodular, bugün sarihliğe kavuştu ve WhatsApp’un reklam almaya başlayacağı neredeyse resmiyet kazandı diyebiliriz.

WhatsApp’ın Genel Müdür Destekçisi Chris Daniels, Outlook India mecmuasına yaptığı söylemede, WhatsApp’taki “Gidişat” kısmına reklamların yerleştirileceğini söyledi. Daniels, bunun işletme için ilk para kazanma modu olacağını ve aynı zamanda şirketlerin WhatsApp’taki şahıslara erişmesi için bir fırsat olacağının da altını çizdi. Fakat genel müdür destekçisi, WhatsApp için başka bir kazanç kaynağından bahsetmedi.

WhatsApp’ın “Gidişat” kısmı hakkında kısaca bir anımsatma yapalım. Tıpkı Instagram Hikayeler‘de olduğu gibi Gidişat’da da paylaşılan içerikler 24 saat süresince öbür kullanıcılar tarafından görülebiliyor. Kullanıcılar bu kısımda, metin, resim, video ve GIF paylaşabiliyor. Bu bilgiler ışığında, WhatsApp reklamlarının Instagram Hikayeler’de karşımıza çıkan sponsorlu içerikler gibi olacağını söylemek olası. Bir reklamı en fazla 24 saat göreceğiz. Ama reklam, kesintisiz aynı yerde mi duracak yoksa belirli bir zaman sonra kaybolacak mı, henüz bir şey söyleyemiyoruz.

Ayrıca andırdıralım; WhatsApp kurucu ortağı Brian Acton, Mark Zuckerberg’in WhatsApp’ı satın almasından itibaren emelinin WhatsApp’a reklam yerleştirmek olduğunu belirtmişti. Acton’ın haklılığı da bu haberle ispatlanmış oldu.

WhatsApp’ın dünya çapında bu denli popüler hale getiren iki esas özellik bulunuyordu; uygulamanın fiyatsız ve reklamsız olması. Uygulama, bazı şirketler hariç fiyatsız olmaya devam edecek, fakat faal edilecek olan reklamlar özelliği WhatsApp’ın popülaritesine gölge düşürecek mi, bekleyip göreceğiz.

Görsel Kaynak: Deposit Photos

Whatsapp
Gözdelere Ekle

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı
Araç çubuğuna atla