İnternet

NASA tarihi yapıtları kaybediyor

The Verge’ün haberine göre NASA’nın Sorgulama Dairesi yeni bir rapor yayınlayarak ajansın tarihi eşyaları koruma mevzusundaki noksanlarını duyurdu. Görünene göre NASA seneler içerisinde aralarında bir ay toprak misali çantası, Apollo 11 komuta modülü el hakimiyetleri ve hatta bir ay taşıtı prototipi de bulunan bazı eşyaları kaybetti.

Fiyatsız hosting: Bir aylık fiyatsız hosting fırsatını tutun! Raporda belirtilene göre geçen seneler içerisinde NASA’nın tarihi eşyaların kiralanması ve atılması mevzusunda prosedürleri gelişmiş olsa da, pek çok tarihi eşya “uygun prosedürlerin noksanlığı” suratından daha önceki uyuşmalı şahıs ve şirketler veya NASA çalışanları tarafından yanlış yerlere koyuldular veya alındılar. “Eşyaları bulmak için gereken gayretin ebadı ve bazen de ajansın eşyalar üzerinde sahiplik bildirimi bulunma çekincesi suratından bu tarihi eşyaları geri kazanmak zorlayıcı oldu. Ayrıca tarihi eşyaları geri kazanmak için geçmişte gösterilen mücadeleler NASA’ın makûs kayıt yakalama ve geri kazanma gayretlerinin kordinasyonu için oturmuş süreçlerin noksanlığı nedeniyle galibiyetsiz oldu.”

Kaybolan eşyaların arasında daha önceki bir Kansas Cosmosphere ve Uzay Merkezi CEO’sundan FBI’ın el koyduğu üzerinde hâlâ ay tozu bulunan bir Apollo 11 misal toplama çantası da bulunuyordu ve daha sonra bu çanta bir hükümet müzayedesinde satılmıştı. Aynı çanta daha sonra bir defa daha müzayedetmeye çıkartılarak 1.8 milyon dolara satıldı. Bir öteki hadisede, üstü tarafından atması söylenilen Apollo 11 hakimiyet kumandalarını yanında götüren bir çalışan bulunuyor. Raporda belirtilene göre bunların müzayedetmeye çıkartılması ardından ajans geri almaya çalıştı ve müzayedetmeyi durdurdu ancak üç sene süresince netice alamayınca gayretlerini durdurdu. Ayrıca bir Ay bulgu taşıtı prototipi Alabama’da bir evin bahçesinde gözükmesinin ardından NASA’ya bildirildi ve sahibi taşıtı geri teslim etmeye istekli gözüküyordu. Ancak aylar süresince NASA’nın hiçbir etkinlikte bulunmaması ardından bu şahıs ölüm etti ve daha sonra bu taşıt, sonradan taşıtı müzayedetmeye çıkaran bir hurdalık sahibine satıldı. Ayrıca raporda, NASA’nın uygun uyuşmalar be güvenlik tedbirleri olmadan Challanger ve Columbia tarihi yapıtları gibi nesneleri öteki enstitülere kiraladığını da belirtiyor. Bunun yanı gizeme hangi eşyaların tarihi servet kıymeti taşıdığını tanımlayacak ve bu eşyaları idareyecek uygun prosedürlere sahip olmadığı söyleniyor. Dahası, bazı eşyaların özel bir biçimde korunması ve saklanması gerektiğinden dolayı Smithsonian gibi başka organizasyonların bu eşyaları gözetmek için daha uygun olabilecekleri belirtiliyor. Koruma harekâtının ne kadar giderli olabileceğini belirtmek ismine belirtmek gerekirse, Smithsonian yakın zaman evvel başlattığı Kickstarter kampanyası ile Neil Armstrong’un süratle çürüyen uzay kıyafetini gözetmek için 750000$ kaynak oluşturmayı hedefliyordu…İLGİLİ HABER Teknoloji becerilerinin önü sarih Evvelki HaberUbisoft Birçok Oyunu İçin Takviyesini Sonlandırıyor

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı
Araç çubuğuna atla