Bilgisayar ve Donanımİnternet

Windows 8 ve 10 da Harita Konum Ayarları.

 

Windows 8 işletim sistemi kullananlar windows 8 konum ayarları mahareti ile geldiğini öğreniyordur.

Bazı uygulamaların muntazam çalışması için emin bir yerde olduğunuzda bunu öğrenmeleri gerekir. Misalin, bir uygulamadan markette olduğunuzda ekmek satın almanızı anımsatmasını istediyseniz, uygulamanın markette olduğunuzda bunu öğrenmesi gerekir. Sizi gideceğiniz yere eriştirecek haritalar sağlamak veya yakınınızdaki mağazalar veya lokantaların listesini sunmak için, pek çok uygulama ve hizmet makinenizden konum bilgisini arz eder.

Makine konum ayarı, saat dilimini otomatik ayarlama veya Aygıtımı bul gibi emin Windows özelliklerinin muntazam çalışmasını sağlar. Makine konum ayarı faalleştirildiğinde Microsoft’un konum servisi aygıtınızın konumunu tanımlamak için GPS, Wi-Fi, baz istasyonları ve IP adresinizi bir arada kullanır.

Burada sizlere windows 8 konum idrak etme özelliği nasıl aktifleştirilir ve nasıl devre dışı vazgeçilir, anlatacağım.

Windows 8 Konum Aç veya Devre Dışı Vazgeç
Windows yükleme sonrası konum idrak etme ayarları faalleştirilmiş olarak kazanç. Şayet konum özelliğini devre dışı vazgeçmek için öncelikle Teftiş Masası penceresini açın. Daha sonra Konum Ayarları alternatifini tıklayın. Şayet bu alternatifi bulamadıysanız pencerenin sağ üst köşesindeki arama paketine “konum” yazıp konum ayarlarına erişebilirsiniz.

windows konum ayarları

windows 8 konum ayarları

Daha evvel bu ayarları değiştirmediyseniz konum ayarlarına girdiğinizde “Windows Konum platformunu aç” ve “Microsoft konum hizmetlerini geliştirmeye destekçi ol” alternatifleri seçili olacaktır.

“Windows Konum platformunu aç” alternatifi seçili ise Windows 8 uygulamalarında ya da öteki konum gerektiren programlarda konumunuzun tanımlanmasına izin verecektir. Bunları alternatifleri kaldırarak yer ve coğrafi konum bilginizin belirlenmesini yasaklayabilirsiniz. Fakat konum idrak etme gerektiren uygulamalar Haritalar, Facebook ve öteki sosyal uygulamalar gibi muntazam çalışmazlar.

Windows 10 Konum Ayarlarını Açmak veya Kapatmak
Bilgisayarınızda:

İlk olarak Ayarlar > Saklılık > Konum alternatiflerine erişin.
Aygıtta İdareyici sizseniz tüm makine için konumu sorgulamak için Değiştir öğesini ve ardından Bu aygıtın konumu iletisini seçip ayarı şu biçimde ayarlayın: Sarih veya Kapalı.
windows 10 konum

Windows, uygulamalar ve hizmetlerin, daha duyarlı bir konum bulamadıklarında kullandıkları, bilgisayarınızın zannedilen konumunu değiştirmek için:

İlk olarak Ayarlar > Saklılık > Konum.
Ardından, Zannedilen konum alternatifinin altından şunu seçin: Zannedilen olarak ayarla.
Windows Haritalar uygulaması açılır. Zannedilen konumunuzu değiştirmek için direktifleri takip edin.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı
Araç çubuğuna atla