Bilgisayar ve Donanım

Netflix’e mükemmel özellik!

Popüler film / dizi servisi Netflix, her sene Hack Day isminde bir faallik tertip ediyor ve bu faallikte esrarengiz işlere imza atıyor. Bu yıl tertip edilen Hack Day Fall 2018 aktifliğinde de alaka çekici bir çalışma ortaya koyan Netflix, Apple’ın Face ID’sini kullanarak Netflix’i gözle hakimiyet etme imkânı sağlamış.

Fiyatsız hosting: Bir aylık fiyatsız hosting fırsatını tutun!

Son yarıyılda çok rakamda işletmenin bilgisayar programcılarına, kendi işletme çalışanlarına ve beyaz şapkalı hacker’lara yazılım üzerine faallikler düzenlediğini öğreniyoruz. Bunlar arasında Netflix de yer alıyor. Bu seneki güz faalliğinde Apple’ın Face ID’si ve ARKit’i kullanarak ortaya futuristik bir çalışma çıkartılmış. Eye Nav olarak adlandırılan bu özellik, Netflix’i gözlerinizle hakimiyet etme olanağı tanıyor.

Hack Day Fall 2018 – Eye NavApple’s ARKit is a lot of fun to play with, and has enabled much-loved features like Animoji. We care a lot about Accessibility, so we were eager to try a hack that would allow people to navigate the iOS app just by moving their eyes. The same technology that enables Face ID is great for accurately tracking eye position and facial expression. We used eye tracking to move the pointer around the screen, and measured the time spent on the same area to trigger the equivalent of a tap. We then used a facial gesture tongue sticking out to dismiss a screen. We’re hopeful that this kind of technology will become a part of mainstream Accessibility APIs in the future. By Ben Hands, John Fox, Steve Henderson

Göz pozisyonunu ve surat ifadesini doğru biçimde izlemek için kullanılan Face ID ile telefon ekranında yerleştirilen bir işaretçiyi ekranda hareket ettirebilen geliştiriciler, ekranda değişmez bir noktaya bakıldığında geçirilen vakti de hesaplamışlar. Bunun sonucunda da Netflix menülerinde bakarak gezebileceğiniz, bir film veya dizi üzerinde bir vakit durduğunuzdaysa onu açma olanağı sağlayan bir özellik kazandırmışlar. Elbette eş işlev, filmi duraklatma, yine oynatma, ileri ve geri sarma gibi noktalarda da kullanılabiliyor.

Hakikatinde bu çalışma ilk değil. Çünkü eş çalışmayı daha evvel eBay de, insanların başlarını hareket ettirerek alışveriş yapmasına izin veren bir çalışmada bulunmuşlardı. Ben Hands, John Fox ve Steve Henderson tarafından geliştirilen Netflix Eye Nav’ın da ulaşılabilirlik noktasında ehemmiyetli bir işe imza attığı sarih. Hemen yukarıyadaki videoda görebilirsiniz.

Evvelki HaberSamsung, Çentiğe Boyun Eğdi  

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı
Araç çubuğuna atla