Bilgisayar ve Donanım

GlobalFoundries özelleştirilmiş yongalar için yeni bir iştirak kurdu

Geçtiğimiz aylarda 7nm sürecine daha fazla yatırım yapmayacağını söyleyen ve ehemmiyetli alıcılarını kaybeden GlobalFoundries, mevcut teknolojilerden en iyi biçimde faydalanmak için yine yapılandı.

Avera Semiconductor kimdir?

Şirketten yapılan söylemeye göre uzun senelerdir özelleştirilmiş yongalar – ASIC planlayan kısım ufalayarak Avera Semiconductor ismiyle yeni bir iştirak haline geldi. 25 senelik tarihinde 2000 tasarım yapan, 850 çalışana sahip olan ve 14nm sürecinde 3 milyar dolarlık kazanç elde eden kısım yeni adıyla pazarda kendisine hisse arayacak.

Ayrıca Bkz. “Razer Panthera Evo analog hakimiyetçi satışa çıktı”

Avera Semiconductor’ın niyetinde kablolu ve kablosuz ağ teçhizatları, bilgi merkezleri, suni zeka sistemleri, korunma sistemleri ve havacılık sektörü yer alıyor. Değişik taraftan pek bahsedilmese de kripto para madenciliğinde de ASIC sistemler revaçta. Avera bu sektörü de kastedecektir.

Avera ağırlıklı olarak 14nm ve 12nm süreçlerinde ASIC tasarımı yapacak. Daha olgunlaşmış teknolojiler arayan alıcılara ise 7nm sürecinde öneriler de sunulacak. ARM operasyoncular, performans odaklı SRAM’ler, yüksek performans odaklı defineli operasyoncular gibi pek çok ehemmiyetli öneriler mevcut.

Ayrıca daha iyi bant genişlikleri, I/O ünitelerine darboğazın aşılması, çeper alanının ve gecikmenin eksiltilmesi gibi çalışmalar da var. İştirakin işverenliğine ise IBM Microelectronics satın alındığında işletmeye katılan Kevin O’Buckley getirildi.

 

https://www.guru3d.com/news-story/globalfoundries-introduces-avera-semi-to-deliver-custom-asic-solutions.html Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı
Araç çubuğuna atla